Poliçe ile ilgili sıkca sorulan sorular

Aracımdaki ek aksesuarları poliçeme ekletebilir miyim?

Aracınızın üzerinde fabrika çıkışında varolan orijinal aksesuarlar teminata dahildir. Poliçe düzenlenmeden bu durumu sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Orijinal olmayan aksesuarları ise marka, tip, seri numarası ve bedel olarak beyan ederek poliçe teminatlarınıza dahil ettirebilirsiniz.

Eski aracımı satıp yeni araç satın aldığımda kasko poliçemdeki hasarsızlık indirimi devam eder mi?

Sattığınız araç yerine aynı kullanım tarzına sahip yeni araç aldığınız takdirde hasarsızlık indiriminiz yeni aracınızda da devam eder. İndirimden yararlanabilmek için poliçenin gününde yani kesintisiz devam ettirilmesi gerekir. Eğer aracınız sattıktan sonra yeni aracınızı hemen almayacaksanız, poliçede kazanılmış haklarınızı primlerinizi ödemeye devam etmeniz şartıyla poliçe vadesi sonuna kadar dondurabilir, yeni araç aldığınızda haklarınızı kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz.

Hasar almış olmama rağmen kasko poliçemdeki hasarsızlık indirimi hakları mı korumam mümkün mü?

Sigorta süresi içinde, hasarsızlık indiriminizi etkileyen hasarlarda hasarsızlık indirim kaybolur. Ancak bazı sigorta şirketleri poliçenin yine kendilerinden yenilenmesi şartıyla ek teminat olarak hasarsızlık koruma teminatı alınması halinde poliçelerinde yazan koşullar ve limitlerle hasarsızlık indirimini devam ettirebilir.

İşyeri poliçesi yaptırmak istiyorum fakat demirbaşlarımın faturaları yok, nasıl işlem yapılır?

Sigortalının ya da sigorta ettirenin beyanına göre poliçe düzenlenir. Hasar anında işyeri ya da sınai tesislerde poliçe kapsamına dahil edilen ve hasar gören malların faturalarının ibrazı istenir. Fatura ibrazı hasar anında zarar gören sigortalı değerlerin noksansız ve doğru şekilde tazmin edilmesi için kullanılmakta ve suistimalleri önlemektedir. Küçük hasarlarda ya da değeri düşük mallar için fatura ibraz edilemediği takdirde işyeri envanter kayıtları baz alınır.

Kasko sigortasında araç bedeli nasıl belirlenir?

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği konusunda uzman kurumlarla işbirliği yaparak araçların piyasa fiyatlarının güncel olduğu araç değer listelerini elektronik ortamda aylık olarak yayımlar. Kasko poliçesi düzenlenirken bu listeler baz alınır. “0” yaşındaki trafiğe ilk defa çıkacak araçlar bu listede yer almıyor ise proforma faturaları ile işlem yapılır.

Konut paket sigortam apartmandaki ortak kullanım alanlarını da kapsar mı?

Sigortacıya bildirmeniz halinde konut paket poliçenize apartmanda hissenize düşen ortak alan dahil edilir.

Kredi kartı gizliliği ve güveni nasıl sağlanıyor?

Firmamızdan alacağınız hizmetler %100 güvenlidir. Pozitif-sigorta.com, gelişen teknolojinin güvenlik sistemlerini ve yeniliklerini takip etmekte ve bu yenilikler doğrultusunda teknolojik alt yapısını sürekli olarak yenilemektedir. Sitemizde SSL ve SET güvenlik protokolleri kullanılmaktadır. SSL ve SET güvenlik protokolleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayın...

Muafiyet indirimi nedir?

Neden uygulanır? Poliçe üzerinde yazılı olan ve hasar anında ödenecek tazminat miktarından yapılacak kesintiyi gösteren sigortalının katılım payıdır. Poliçede muafiyet uygulanarak primi düşürmek, meydana gelen zararlara sigortalının da katılımını sağlamak suretiyle dikkat ve özenin arttırılması amaçlanmıştır.

Poliçe alımı ve ödeme türleri nelerdir?

Pozitif-sigorta.com'dan poliçelerinizi müşteri hizmetlerini telefonla arayarak satın alabilirsiniz. Poliçe teminatı ne zaman başlar? Poliçe teminatınız priminizin peşin ödenmesi kararlaştırılmış ise tamamının, taksitle ödenmesi kararlaştırılmış ise peşinatınızın ödenmesi halinde başlar.

Poliçem elime kaç gün içinde ulaşır?

Sigorta şirketlerinin poliçe üretim süreçleri birbirinden farklılık gösterir. Poliçeleriniz buna bağlı olarak en kısa sürede tarafınıza kargo ile ücretsiz gönderilir.

Ruhsat sahibi değişince kasko poliçesi aracı yeni alan kişiye devir edilebilir mi?

Ruhsat sahibi değişince kasko poliçesi aracı yeni alan kişiye devir edilemez. Poliçe kendiliğinden sona erer. Eski ruhsat sahibi poliçe prim borçlarını ödenmişse poliçenin iptal edildiği gün itibarıyla vade sonuna kalan günlere isabet eden primini iade olarak alır.

Sigorta şirketini değiştirirsem hasarsızlık indirimim devam eder mi?

Kasko ve trafik poliçelerinizin yenilemelerinde hak etmiş olduğunuz hasarsızlık indiriminiz tercihiniz doğrultusunda seçmiş olduğunuz yeni sigorta şirketinin poliçesinde de devam eder. Bunun için hasarsızlık belgesinin ibraz edilmesi gerekir.

Sigorta yaptırırken belirlenen bina bedeli piyasa değerinden neden daha düşük gösteriliyor?

Sigorta yapılırken bina bedeline arsa bedeli dahil edilmediği için bina sigorta bedeliniz piyasa bedelinizden daha düşüktür.

T.C.Vatandaşlık Kimlik Numarasını neden zorunlu olarak istiyorsunuz?

T.C. Vatandaşlık Kimlik Numarası sigorta tekliflerinizi hazırlarken ve tekliflerinizi poliçeleştirirken gerekmektedir.

Trafik poliçemi zamanında yenilemezsem poliçe priminde farklılık olur mu?

Trafik poliçenizin vade bitim tarihinde yenilenmemesi durumunda, poliçe vadesinin bitiş tarihinden itibaren yenileme işleminin yapılmadığı her 30 gün için mevcut poliçe primleriniz artar.

Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi hasar alınca bir alt kademeye mi iner, sıfırlanır mı?

Sigorta süresi içinde ödenen her bir hasar için poliçe yenilemesinde prim basamak oranı bir basamak indirilerek primler arttırılır. Trafik poliçeleri TRAMER’ den sigortalanacak araca ait hasar ve vade tarihi bilgileri alınarak düzenlenebilir.

Zorunlu deprem sigortası’ nı yaptırmak zorunda mıyım, cezası var mı, yaptırmazsam ne olur?

Zorunlu deprem sigortası ( DASK ) uygulamaya konulduğu 27 Mart 2001 tarihinden itibaren yaptırılması zorunludur. Bu sigortayı yaptırmayanlar sigorta kapsamındaki doğal afetler sonucu oluşan hasarlarda hak sahibi olamazlar. Ayrıca tapu dairelerinde alım-satım ve ipotek gibi resmi işlem yaptıramazlar.

Bina Tapusu vefat eden, varisi olduğum bir yakınıma ait. Adıma henüz devri yapılmadı. Bu durumda zorunlu deprem sigortasını yaptırmak zorunda mıyım? Zorundaysam poliçe kimin adına tanzim edilmeli?

Zorunlu deprem sigortasının yaptırılması zorunludur. Her durumda yaptırılması gerekir. Tapusu adınıza devir edilmemiş binalar için tapuda en son adına kayıtlı olan kişi üzerine poliçe düzenlenir. Veraset ilamı ile tapu üzerinize geçtikten sonra durumu DASK’ a bildirerek poliçe adınıza zeyil ile çevrilir.